Program magazynowy – jaki wybrać?

Jeśli prowadzimy magazyn, czyli składujmy towary lub nimi handlujemy, musimy kupić program magazynowy, by zachować niezbędny porządek w dokumentacji. Wybór oprogramowania jest duży, a w ofercie producentów znajdziemy zarówno klasyczne programy desktopowe, jak i nowoczesne aplikacje sieciowe uruchamiane w przeglądarce internetowej.

Czym jest magazyn? Po co nam program magazynowy?

Większość z nas magazyn kojarzy z halą, budynkiem lub pomieszczeniem, w którym przechowuje się towary, które następnie się sprzedaje. Rozumienie z punktu widzenia podatkowego nie jest właściwe, gdyż na potrzeby raportów dla Urzędu Skarbowego magazyn definiuje się jako ewidencję aktywów obrotowych, natomiast plik JPK_MAG to jej obraz rozszerzony o pewne informacje. Jednolity Plik Kontrolny (JPK) to siedem różnych struktur, a jedną z nich jest struktura magazynowa, czyli JPK_MAG. Magazyn – pojęcie księgowo-podatkowe, zostało utożsamione z magazynem rozumianym jako budynek lub pomieszczenie, ale jest to błędne podejście, gdyż magazyn powinien być pojmowany w znaczeniu księgowym, czyli rachunkowym. Zbiór danych wymaganych przez strukturę JPK_MAG odpowiada danym księgowym, które są przechowywane w systemach źródłowych. Oznacza to, że należy mieć program magazynowy, który będzie ewidencjonował każdy obrót – magazyn jest bowiem ewidencją aktywów obrotowych, natomiast plik JPK to obraz tej ewidencji, rozszerzony o dodatkowe informacje wynikające z przepływu poszczególnych towarów przez dane przedsiębiorstwo. Należy więc oddzielić zakres znaczeniowy pojęcia samego magazynu, którym jest ewidencja, od budynku czy wydzielonego pomieszczenia.

Inne publikacje  Powrót do biura – o czym należy pamiętać

Jakie program magazynowy wybrać?

Wiele typów oprogramowania dla firm można kupować w zestawach, co pozwala obniżyć koszty zakupu. Wraz z programem magazynowym można pobrać oprogramowanie, które umożliwia wystawianie wszystkich rodzajów faktur i rachunków, w tym dokumentów pro forma, faktur krajowych, eksportowych, zaliczkowych, VAT-UE i VAT-marża. Dla osób prowadzących jednoosobową działalność przeznaczony jest program, w którym można prowadzić gospodarkę magazynową z opcją definiowania do sześciu cen sprzedaży każdego z towarów lub usług. Moduł ten pozwala na śledzenie stanów magazynowych, przeglądanie historii przyjęć i wydań oraz wykonanie spisu z natury, aby stwierdzić, czy mamy braki czy nadwyżki w magazynie, co w dużym stopniu ułatwia pracę i pozwala na kontrolowanie stanów magazynowych. Program automatycznie wyliczy należny podatek dochodowy i wygeneruje odpowiednie deklaracje. Ma wbudowane rejestry sprzedaży i zakupów VAT, moduł fakturowania z opcją wystawiania dokumentów sprzedaży w języku angielskim i niemieckim oraz narzędzia do rejestrowania przebiegu pojazdów i wyposażenia firmy. W programie można też stworzyć wzór planu kont, który umożliwia segregowanie dokumentów kosztowych oraz sprzedażowych.

Oprogramowanie przydatne do sprawdzania stanów magazynowych działa na dowolnym komputerze w biurze i możemy z niego swobodnie korzystać. Zainstalujmy program magazynowy, by sprawnie prowadzić działalność.

Program magazynowy – jaki wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *