Czemu służy plik JPK? Dowiedz się

Każdy przedsiębiorca musi pamiętać o wielu sprawach związanych z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Jedną z nich jest rozliczanie się z podatków i przygotowywanie zeznań podatkowych oraz spełnianie innych wymagań urzędów skarbowych. Jedną z ważniejszych spraw, o której musi pamiętać każdy przedsiębiorca, jest wysyłanie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Plik ten został wprowadzony jako udogodnienie dla urzędów skarbowych, więc nic dziwnego, że każdy przedsiębiorca ma obowiązek zadbania o prawidłowe dane umieszczone w nim oraz o jego terminową wysyłkę.

 

Jednolity Plik Kontrolny, znany jako JPK jest rozwiązaniem informatycznym wprowadzonym kilka lat temu przez Ministerstwo Finansów w celu usprawnienia pracy urzędów skarbowych, a w szczególności ich działów kontroli podatkowej. Warto poznać bardziej szczegółowe informacje na temat Jednolitego Pliku Kontrolnego, aby uniknąć ewentualnych problemów lub wątpliwości powodujących problemy z prawidłowym rozliczaniem się z podatków.

 

Co warto wiedzieć o Jednolitym Pliku Kontrolnym?

 

Wspomniany wyżej plik znany pod nazwą JPK obejmuje zbiory danych zapisywane w formacie XML. Pliki takie generowane są bezpośrednio przez programy do obsługi księgowości klienta i są one wysyłane drogą elektroniczną na serwer Ministerstwa Finansów, z którego trafiają do odpowiednich urzędów skarbowych. Informacje umieszczane w pliku JPK przez program księgowy są zgodne z informacjami i dokumentami sprzedażowymi oraz kosztowymi umieszczonymi w programie księgowym przez przedsiębiorcę. Dzięki plikowi JPK urząd skarbowy może łatwo skontrolować operacje konkretnych podatników bez konieczności odwiedzania ich siedzib.

Inne publikacje  Analiza perspektyw i kontrowersji w dyskusjach na temat reformy systemu finansów jednostek samorządu terytorialnego 

 

W jakim celu stworzono Jednolity Plik Kontrolny?

 

Głównym celem stworzenia opisanego wyżej pliku jest ułatwienie i skrócenie czasu kontroli podatkowej, która dzięki temu rozwiązaniu może mieć formę zdalną. Plik JPK znacznie utrudnia wyłudzenia i przeciwdziała innym nadużyciom podatkowym. Ma on również korzystny wpływ na uszczelnienie podatku VAT. Warto dodać, że Jednolity Plik Kontrolny umożliwia przeprowadzanie kontroli krzyżowych u wielu przedsiębiorców za jednym razem. Dzięki uporządkowaniu danych w ramach tego pliku, można szybko wykrywać oczywiste próby wyłudzenia czy też błędy, o których przedsiębiorca zostanie poinformowany i poproszony o ich skorygowanie. Jeśli chodzi o korzyści dla przedsiębiorcy to zaletą jest kontrola zdalna (kontroler nie przychodzi do firmy), która jest mniej uciążliwa i nie zajmuje cennego czasu.

 

Nowy JPK w 2020 roku

 

W 2020 roku od kwietnia (dla dużych firm) i lipca (dla pozostałych przedsiębiorców) wprowadzone zostaną pewne zmiany, w związku z którymi plik JPK będzie obejmować znacznie szerszy zbiór danych. Jedną z najważniejszych zmian będzie zastąpienie deklaracji VAT-7 i VAT-7K przez Jednolity Plik Kontrolny. Jest to spore udogodnienie dla przedsiębiorców, którzy w związku z tymi zmianami będą musieli wysyłać mniejszą liczbę dokumentów do urzędu skarbowego. Warto dodać, że w przypadku braku skorygowania ewentualnych błędów na wezwanie urzędu skarbowego (w ciągu 14 dni), przedsiębiorcy grozi kara w wysokości 500 zł.

Czemu służy plik JPK? Dowiedz się