Działalność gospodarcza w Polsce – wady i zalety

Rynek pracy nie jest łaskawy, dlatego wiele osób zastanawia się nad założeniem własnej działalności gospodarczej. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, należy rozważyć konkretny rodzaj działalności gospodarczej, jak i dowiedzieć się, jakie ma ona zalety oraz wady.

Zalety prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce

Wiele osób decyduje się na założenie działalności gospodarczej ze względu na wiele zalet, jakie się z tym wiążą. Przede wszystkim można do nich zaliczyć możliwość stworzenia własnego miejsca pracy, na dogodnych warunkach. Przedsiębiorca sam jest sobie szefem, nikt nie dyktuje ma warunków, godzin pracy, jak i zadań, jakie ma wykonać. Sam ustala zakres obowiązków. Wiąże się to z możliwością uzyskania satysfakcji związanej z tworzeniem nowych rzeczy i realizowaniem wytyczonych celów. Poczucie niezależności jest dla wielu osób bardzo kuszące, ponieważ samodzielnie można decydować o podejmowanych działaniach. Wystarczy tylko, że zostanie wybrany odpowiedni rodzaj działalności gospodarczej (https://nestbank.pl/dla-ciebie-i-rodziny/poradniki/Dzialalnosc-gospodarcza-–-jakie-formy-biznesu-moze),a jej prowadzenie na pewno będzie dawało bardzo dużo satysfakcji.

Jeżeli biznes będzie rozwijał się po myśli przedsiębiorcy, może on liczyć na bardzo wysokie dochody. Nie trzeba z nikim (oprócz US i ZUS) dzielić się zarobionymi pieniędzmi. Wypracowane korzyści finansowe pozostają w kieszeni przedsiębiorcy.

Inne publikacje  Różnica między transportem intermodalnym i multimodalnym

Wady prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce

Do wad związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej można zaliczyć ryzyko niepowodzenia interesu i złego zainwestowania środków. Będąc kowalem własnego losu trzeba liczyć się z tym, że samodzielne podejmowanie decyzji ma konsekwencje, za którego należy odpowiadać, często bardzo dotkliwie.

Dla wielu przeszkodą w założeniu firmy są koszty, jakie trzeba ponieść w momencie rozwijania biznesu. W niektórych branżach są one wysokie, a niejednokrotnie to także rodzaj działalności gospodarczej decyduje o tym, jakie finanse trzeba mieć już na starcie. Jeżeli są one wysokie, nie każdy będzie w stanie im podołać.

Dla wielu przedsiębiorców ogromną wadą prowadzenia działalności gospodarczej są nienormowane godziny pracy. Tak naprawdę trzeba pracować wtedy, gdy firma i klienci tego wymagają. Trzeba stale kontrolować sytuację na rynku, dbać o relacje z klientami, jak i starać się o pozyskiwanie nowych kontrahentów. Przedsiębiorca na bieżąco musi śledzić zmiany prawne, jak i zmagać się z biurokracją. Często polscy przedsiębiorcy toną w papierach, które muszą dostarczać do właściwych urzędów.

Kto poradzi sobie z prowadzeniem firmy?

Osoba, która prowadzi działalność gospodarczą zwykle widzi jedynie zalety, a nie wady tego rozwiązania. Przed staniem się przedsiębiorcą, warto jednak rozważyć, czy posiada się zestaw cech niezbędnych do prowadzenia biznesu. Wystarczy odpowiedzieć na następujące pytania:

  • Czy jest się osobą odpowiedzialną?
  • Czy jest się gotowym na wyrzeczenia?
  • Czy jest się gotowym na nowe wyzwania?
  • Czy nie ma się problemu z podejmowaniem ryzyka?
  • Czy gospodarowanie pieniędzmi nie stanowi problemu?
  • Czy posiada się odpowiednie zdolności interpersonalne?
Działalność gospodarcza w Polsce – wady i zalety