Głośnik bluetooth to rewelacyjne rozwiązanie dla wszystkich osób lubiących słuchać muzyki w plenerze, lecz także tych, którzy chcieliby w domu uniknąć plątaniny kabli. Problem tylko w tym, że coraz większa ilość dostępnych urządzeń sprawia, że wielu chętnych do zakupu takiego głośnika ma problem z określeniem, jakie są jego najważniejsze cechy. Jaki przenośny głośnik na bluetooth będzie najlepszy?
Jakość dźwięku
Od czego trzeba zacząć, jeśli wybiera się głośniki bluetooth? Zdecydowanie najważniejsze jest oczywiście to, jaka będzie jakość wydobywającego się z takiego głośnika dźwięku. W końcu im będzie ona lepsza, tym przyjemniej będzie się słuchało muzyki.
Wiele osób uważa, że kluczowym parametrem w tym wypadku jest moc. To prawda, im głośnik będzie mocniejszym, tym oczywiście będzie głośniej grał. Zwrócić trzeba uwagę także na pasmo przenoszenia, które im szersze, tym więcej różnych dźwięków będzie się z głośnika wydobywało. Ma to bardzo duże znaczenie w zakresie jakości muzyki.
Jakie zasilanie?
Z racji tego, że głośnik bluetooth pracuje całkowicie bezprzewodowo, po kablu nie jest dostarczana do niego energia. Co więcej, ma on znacznie większe zapotrzebowanie na energię z uwagi na konieczność odbierania sygnału radiowego i zasilania układu elektronicznego. Skąd tę energię wziąć?
Możliwości w zakresie zasilania takiego głośnika są dwie — baterie albo akumulator. W przypadku wybrania głośnika bluetooth, który będzie zasilany z akumulatora, ma się od czynienia z rozwiązaniem cięższym, większym i droższym. Z drugiej strony będzie on działał dłużej na jednym ładowaniu. Baterie, choć tańsze i mniejsze, to jednak bardzo szybko się rozładowują i wymagają częstej wymiany na nowe, co oczywiście pociąga za sobą dodatkowe koszta.
Jeśli kupuje się głośnik tego rodzaju do domu, który pracować będzie jedynie stacjonarnie bez wynoszenia z domu, dobrym pomysłem będzie wybranie takiego, który mimo wszystko będzie miał zasilanie bezpośrednio z sieci elektrycznej. Ustawienie go przy gniazdku spowoduje, że cały czas będzie miał dopływ energii.
Czym powinna charakteryzować się obudowa?
Jeśli kupuje się przenośny głośnik bluetooth, który będzie używany przede wszystkim poza domem, aby np. słuchać muzyki podczas wypadów do parku lub też na grilla do znajomych na działce, w takim wypadku trzeba zadbać o jakość wykonania obudowy głośnika.
Z racji tego, że głośnik pracować będzie w plenerze, narażony będzie na szereg różnych zagrożeń. Może on ulec zniszczeniu w wyniku upadku na ziemię, z powodu zamoczenia czy też zabrudzenia kurzem. Żeby tego wszystkiego uniknąć, musi on mieć dobrze zrobioną, szczelną i bardzo mocną obudowę, która chronić go będzie przed tymi zagrożeniami.
Dodatkowe wyposażenie głośnika
Każdy dobry głośnik bluetooth powinien mieć kilka dodatkowych funkcji, które usprawniać będą jego działanie. O czym dokładnie mowa? Warto tu wspomnieć np. o gnieździe kart pamięci, dzięki któremu głośnik będzie mógł pracować nawet bez podłączenia zewnętrznego urządzenia, a odtwarzanie muzyki będzie możliwe z karty pamięci.