Logistyka dla branży motoryzacyjnej w Polsce – ciekawostki

Branża automotive w Polsce rozwija się w bardzo szybkim tempie i to właśnie ona przed operatorami logistycznymi stawia bardzo duże wymagania. Współczesny przemysł motoryzacyjny w dużym stopniu opiera się na doskonałej synchronizacji i niesłychanej precyzji w działaniu. Aby zlecenia wykonywane były kompleksowo i na czas, logistyka dla branży motoryzacyjnej musi stać na bardzo wysokim poziomie.

Co warto wiedzieć?

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że w Polsce branża motoryzacyjna jest bardzo ważną gałęzią gospodarki. W naszym kraju działa około 900 producentów różnorodnych części samochodowych, dlatego też to właśnie Polska jest uznawana za „europejskie zagłębie w branży poddostawczej” jeżeli chodzi o rynek motoryzacji. Znaczna część wytwarzanych części i akcesoriów samochodowych jest eksportowana do innych krajów, dlatego też sprawna logistyka odgrywa ważną rolę. Największymi rynkami zbytu są nie tylko Niemcy, Czechy i Francja, ale również Włochy i Wielka Brytania. Pomimo tego, że w Polsce z roku na rok spada liczba produkowanych samochodów, to cały czas wzrasta sprzedaż części i akcesoriów, które trafiają bezpośrednio na nowe rynki europejskie i pozaeuropejskie.

Polska logistyka dla branży motoryzacyjnej

Aby rozwój eksportu stał na wysokim poziomie niezbędne są oczywiście kompleksowe rozwiązania logistyczne, które w 100% zaspokoją oczekiwania branży motoryzacyjnej. Aby świadczyć profesjonalne usługi dla rynku automotive niezbędne jest nie tylko odpowiednie know-how, ale również cała infrastruktura. Dopiero połączenie globalnej sieci i spełnienie bardzo wysokich wymagań jakościowych pozwala odnieść sukces w tej branży.

Inne publikacje  Galanteria papiernicza, która ożywi twoje biuro

Czym charakteryzuje się logistyka w branży motoryzacyjnej?

Logistyka dla branży motoryzacyjnej w Polsce ma oczywiście swoją specyfikę. Poszczególni operatorzy logistyczni na bieżąco muszą pracować nad optymalizowaniem własnych procesów, aby zaspokoić coraz większe oczekiwania swoich klientów. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim to, aby sprawnie obsługiwać klientów w całym łańcuchu dostaw. Ważną rolę odgrywa nie tylko transport surowców, ale również logistyka produkcji. Nie można zapominać także o aftermarkecie, czyli obsłudze rynku części zamiennych.

Logistyka rynku części zamiennych w Polsce

Logistyka rynku części zamiennych i obsługa zwrotów wbrew pozorom jest bardzo wymagającą logistyką. Wynika to oczywiście z tego, że poszczególne przepływy rzadko kiedy są zaplanowane, a co najgorsze jednostkowa wielkość poszczególnych przesyłek jest niewielka. Głównymi odbiorcami są przeważnie warsztaty samochodowe albo specjalne sieci autoryzowanych salonów. Przesyłki ograniczają się zazwyczaj do pojedynczych palet albo kilku niewielkich kartonów. Ogromną rolę odgrywają tutaj również usługi dodane. Mowa tutaj między innymi o dostarczeniu określonego towaru na wybrany dzień albo określoną porę dnia. Ważną kwestią jest także logistyka zwrotów oraz elektroniczna obsługa dokumentacji.

Dowiedz się więcej o logistyce w branży automotive: https://www.rhenus.com/pl/pl/uslugi/rozwiazania-magazynowe/logistyka-dla-branzy-automotive/

Logistyka dla branży motoryzacyjnej w Polsce – ciekawostki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *