Nawigacja samochodowa – jak wybrać odpowiednie urządzenie nawigacyjne?

Trudno sobie w dzisiejszych czasach wyobrazić jeżdżenie samochodem bez nawigacji GPS. To właśnie ona prowadzi nas do celu w przypadku dalekich np. wakacyjnych podróży, lecz pozwala również dotrzeć do nieznanego miejsca w najbliższej okolicy. Co prawda dużą popularnością cieszą się nawigacje dostępne w smartfonach, lecz w pewnych sytuacjach klasyczna nawigacja GPS pozostaje cały czas bezkonkurencyjna.

Dlaczego nawigacje GPS są lepsze niż smartfony?

Nie można przejść do omawiania konkretnych parametrów technicznych nawigacji GPS, zanim nie pozna się jej najważniejszych zalet i cech, którymi góruje nad nawigacją dostępną w smartfonie. W czym jest ona lepsza?
Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że nawigacja GPS charakteryzuje się o wiele stabilniejszym połączeniem. Korzystając ze smartfona, w każdej chwili może dojść do zerwania połączenia i utraty możliwości śledzenia własnej pozycji.
Co więcej, używanie nawigacji w smartfonie doprowadza do bardzo szybkiego rozładowywania się baterii. W efekcie tego nie da się korzystać z takiej nawigacji, jeśli telefon nie będzie przez cały czas podłączony np. do gniazdka zapalniczki. Nawigacja GPS nie ma tego problemu, dzięki czemu nie trzeba martwić się jej zasilaniem.

Dobieramy ekran nawigacji

Kluczowym elementem, od którego trzeba zacząć wybieranie nawigacji GPS, jest ekran. Od tego, jak będzie czytelny i wyraźny zależeć będzie jakość i komfort korzystania z tego urządzenia.
Podstawą jest rzecz jasna wielkość ekranu — zalecane są modele 6- lub nawet 7-calowe. Nie mniej ważne jest także to, jaka będzie jego rozdzielczość. Za minimum uznaje się obecnie 800×480 pikseli.
Oprócz tego niezwykle ważne jest sprawdzenie, na jakim poziomie będzie jasność wyświetlacza, a także czy będzie on posiadał specjalną, antyodblaskową powłokę, co pozwoli korzystać z niego nawet w pełnym słońcu.

Inne publikacje  Jak racjonalnie zaplanować zakupy spożywcze?

Parametry techniczne

Nawigacja GPS, podobnie jak każde inne urządzenie elektroniczne, musi cechować się odpowiednimi parametrami technicznymi. Rzecz jasna poszczególne podzespoły nie muszą być tak szybkie jak w komputerze czy też smartfonie, lecz mimo wszystko do przyjemnego i komfortowego korzystania z nawigacji muszą cechować się pewną mocą.
Przykładowo procesor, który obecny będzie w nawigacji, nie powinien mieć taktowania niższego niż około 800 MHz. Co więcej, warto zwrócić uwagę na ilość obecnej pamięci RAM. Poleca się nawigacje, które będą miały minimum 128 MB.

Na co zwrócić uwagę wybierając mapy?

Podczas wybierana nawigacji samochodowej należy zwracać uwagę nie tylko na jej parametry techniczne, lecz również na to, jakie będą na niej zainstalowane mapy.
Przede wszystkim trzeba przyjrzeć się temu, jak długo będzie otrzymywało się darmową aktualizację map, a także czy będą w niej zawarte wykazy fotoradarów oraz różnego rodzaju ostrzeżenia dla kierowców np. o ostrych zakrętach. Wszystko to przełoży się na wygodę i efektywność korzystania z nawigacji GPS.

Nawigacja samochodowa – jak wybrać odpowiednie urządzenie nawigacyjne?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *