Rodzaje fotelików dla dziecka

 

Luxury baby car seat for safety with happy kid

Wsiadając do samochodu, zawsze musimy pamiętać, iż odpowiadamy za bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników dróg. Jeśli jedziemy z dzieckiem, przede wszystkim myślimy o tym, by nasz malec cały i zdrowy dotarł do domu. Dlatego zawsze przewozimy pociechę w dobrze dobranym foteliku dla dziecka.

Jak się wybiera fotelik dla dziecka?

Podstawowym kryterium, którym musimy się kierować wybierając fotelik dla dziecka jest jego wiek, wzrost i waga. Musimy zwrócić uwagę także na sposób montażu i przewożenia dziecka. Istotne jest także, by fotelik pasował do naszego samochodu. Rzecz jasna, nie chodzi o dopasowanie kolorystyczne, ale o kompatybilność z autem, choćby z rozmieszczeniem pasów. Możemy doskonale dobrać kategorię fotelika samochodowego, ale dziecko może źle w nim siedzieć, lub nie uda nam się prawidłowo zamontować siedziska, a wtedy nie ma mowy o trosce o bezpieczeństwo. Decydując się na konkretny model fotelika dla dziecka, warto posiłkować się wynikami testów prowadzonych przez niezależne ośrodki badawcze.

Podział fotelików dla dzieci ze względu na kategorię wiekową

Przyjmuje się pięć grup, które wyznacza się według wagi dziecka. Są to: grupa 0, poniżej 10 kg, do około 9. miesiąca życia; grupa 0+, poniżej 13 kg, do około 18 miesięcy; grupa I 9-18 kg, od około 8 miesięcy do około 3. roku życia; grupa II, od 15 do 25 kg, czyli od 3. do 7. roku życia, grupa III, od 22 do 36 kg, czyli od 6. do 12. roku życia.  Istnieją również grupy łączone na przykład 2+3 lub 1+2+3. W tym wypadku oznacza to, że fotelik jest przeznaczony dla dzieci ważących od 9 do 36 kg.

Inne publikacje  Jaki przenośny głośnik bluetooth wybrać?

facc07fb-e3f8-49a9-a70e-3f2b27a14aec

 

Fotelik dla dziecka bardzo małego, czyli także dla noworodka ma kształt kołyski i jest wyposażony w trzypunktowe pasy bezpieczeństwa. Montowany jest tyłem do kierunku jazdy za pomocą pasów bezpieczeństwa lub specjalnej bazy. Kolejnym z siedzisk jest to, które przeznaczone jest dla dzieci ważących od 9 do 18 kg. Ten fotelik jest dosyć masywny i zabudowany. Kolejna kategoria przeznaczona jest dla dzieci ważących powyżej 15 kg. W tym foteliku dla dziecka jako zapięcie i zabezpieczenie wykorzystuje się samochodowe pasy bezpieczeństwa, a siedzisko jest mniej zabudowane, ale posiada zagłówek, którego wysokość można regulować. Popularne są także tak zwane foteliki uniwersalne, które służą dłużej niż te z głównych grup, ale musimy dokładnie sprawdzić, czy producent gwarantuje, iż zapewniają bezpieczeństwo dziecka.

Jak się montuje fotelik dla dziecka?

Foteliki stworzone dla małych dzieci, czyli te z grupy 0, montuje się tyłem do kierunku jazdy. Te, w których podróżują dzieci starsze, mogą być montowane tyłem lub przodem do kierunku jazdy. Siedzisko instaluje się za pomocą specjalnej bazy wykorzystującej system Isofix lub przy pomocy pasów bezpieczeństwa.

Wybór odpowiedniego fotelika dla dziecka nie jest łatwym zadaniem, gdyż na rynku można znaleźć wiele modeli. Pamiętajmy, by zawsze kierować się względami bezpieczeństwa i wygodą malucha.

Rodzaje fotelików dla dziecka