Wigilia firmowa jako koszt uzyskania przychodu?

Czas świąteczny kojarzy się z rodzinną, miłą atmosferą, którą chcemy przenosić również na relacje w pracy. W związku z tym coraz popularniejsze staje się organizowanie przez pracodawców firmowych kolacji wigilijnych. Czy taki wydatek można potraktować jako koszt uzyskania przychodu, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze wpłacić na lokatę oszczędnościową? Czy wigilia firmowa może stanowić koszt firmowy?

Czy wigilia firmowa jest przychodem pracownika? Czy uda się zaoszczędzić na lokatę oszczędnościową?

Szukając informacji o tym, co jest uznawane za przychód pracownika, trzeba zajrzeć do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. określającego, które nieodpłatne świadczenia pracownicze są opodatkowane. Dzięki temu można jasno ustalić, czy dane świadczenie pracownicze jest przychodem pracownika, czy też nie podlega opodatkowaniu. Wyrok określa, że przychodem pracownika jest nieodpłatne świadczenie, z którego pracownik skorzystał wyłącznie z własnej woli i zostało ono udzielone w jego interesie. Wynika z tego, że udział w wigilii firmowej zorganizowanej przez pracodawcę nie spełnia tych warunków. Jest bowiem dokonywane w interesie firmy, gdyż pozwala zadbać o integrację. Pracownik nie otrzymuje korzyści, a świadczenie nie jest skierowane do indywidualnego pracownika, więc trudno określić jego przychód – nie można więc wydanej kwoty odliczyć od podatku, a oszczędności przekazać na lokatę oszczędnościową (https://nestbank.pl/dla-twojej-firmy/oszczednosci-i-inwestycje/biznest-oszczednosci).

Inne publikacje  Optymalizacja linii produkcyjnej – must-have przedsiębiorstwa

W jakiej sytuacji uda się coś odłożyć na lokatę oszczędnościową? Kiedy wigilia firmowa może być rozliczona w kosztach?

Kosztami uzyskania przychodów mogą być wydatki, które mają związek z uzyskiwanymi przychodami (są one ponoszone w celu osiągnięcia przychodów bądź zabezpieczenia ich źródła). Wigilia firmowa, jak również inne spotkanie zorganizowane dla pracowników, spełnia definicję kosztów, jeżeli celem spotkania było zintegrowanie pracowników, zwiększenie u pracowników motywacji do lepszego wykonywania obowiązków oraz poprawienia atmosfery w pracy. By móc odliczyć koszty i uzyskać rezerwę finansową (którą można wpłacić na lokatę oszczędnościową), spotkanie musi być tak zorganizowane, by wynikało z niego, że służyło ono poprawie efektywności pracy, która przyczyni się do osiągnięcia wyższych przychodów. Przedsiębiorca organizujący wigilię firmową zobowiązany jest udowodnić, że ten wydatek powiązany jest z uzyskaniem przychodów, więc trzeba sporządzać dokumentację dotyczącą przebiegu oraz celu spotkania (fotografie, agenda spotkania). Jeżeli zorganizowanie wigilii firmowej nie spełnia celu motywacyjno-integracyjnego, nie można jej zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Wigilia firmowa dla kontrahentów – czy może być kosztem uzyskania przychodu?

Są sytuacje, gdy wigilii firmowej nie można wliczyć do kosztów uzyskania przychodu – jest tak, gdy uczestniczyli w niej, poza pracownikami, także kontrahenci. Podejmowanie kontrahentów stanowi koszty zaliczane do wydatków na reprezentację, a te z kolei nie są kosztem uzyskania przychodów. Istnieją jednak wyjątki i od tej sytuacji – jest tak wtedy, gdy przedsiębiorca jest w stanie udowodnić, że zaproszenie kontrahenta na firmową wigilię będzie miało wpływ na realny wpływ przychodów, np. poprzez poprawę stosunków biznesowych.

Inne publikacje  Jakie są usługi magazynowe w transporcie?

Możliwość uznania wigilii firmowej jako koszt uzyskania przychodu to dla przedsiębiorcy szansa na zdobycie kwoty pieniędzy, którą będzie mógł wpłacić na lokatę oszczędnościową. Przed takim rozliczeniem imprezy trzeba jednak udowodnić, że miała ona wpływ na wzrost przychodu.

Wigilia firmowa jako koszt uzyskania przychodu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *