Instytucje bankowe oferują swoim klientom nie tylko kredyty, ale również inne istotne produkty oraz usługi finansowe. W XXI wieku normalne funkcjonowanie bez rachunku bankowego jest bardzo trudne. Dzięki posiadaniu konta można odbierać różne płatności, a także dokonywać transakcji związanych z opłacaniem rachunków, zakupami internetowymi, itp.
Wielu ludzi zastanawia się ile kosztuje konto bankowe. Okazuje się, że wszystko zależy od banku i jego polityki. Samo założenie rachunku bankowego zwykle nie wiąże się z żadnymi opłatami. Bank może za to pobierać opłaty za prowadzenie konta, wykonywane na nim operacje oraz za produkty powiązane z rachunkiem. Warto szerzej przyjrzeć się zagadnieniu, aby dowiedzieć się jakie są rzeczywiste koszty prowadzenia rachunku bankowego.
Z czego składa się opłata za konto?
Nie da się jednoznacznie stwierdzić ile kosztuje konto bankowe. Opłata zależy bowiem od wielu różnych czynników. Pierwszym z nich jest bank, w którym zakładany jest dany rachunek. Niektóre instytucje bankowe wprowadzają większe, a inne mniejsze opłaty za różne usługi i operacje na koncie, więc w zależności od wybranego przez nas banku, ceny są zróżnicowane.
Drugą sprawą jest aktywność korzystania z karty wydanej do rachunku. Zwykle koszt takiej karty waha się w granicach od 2-3 do 7-8 zł, ale istnieje możliwość zwolnienia się z takiej opłaty poprzez wykonanie odpowiedniej ilości transakcji bezgotówkowych lub transakcji bezgotówkowych na konkretną kwotę w danym miesiącu.
Zwykle standardowa opłata za konto obejmuje opłatę za prowadzenie rachunku, opłatę za wydanie i obsługę karty płatniczej, płatność za przelewy oraz za wypłatę gotówki w bankomatach. Warto dodać, że istnieje wiele innych usług dodatkowych, które mogą wiązać się z pewnymi kosztami.
Czy można jakoś obniżyć opłatę za konto?
Zwykle samo konto bankowe kosztuje około 5-10 zł miesięcznie, ale istnieją też banki, które nie pobierają żadnych opłat za prowadzenie u nich rachunku. Do opłaty za prowadzenie dochodzą wspomniane wyżej koszty kart, itp. Opłatę za kartę można obniżyć dokonując odpowiedniej ilości transakcji na wyznaczoną przez bank kwotę. Warto też założyć konto oszczędnościowe lub skorzystać z lokaty. Dzięki tym produktom finansowym można bez większych problemów odkładać pieniądze i otrzymywać odsetki. Często takie odsetki wystarczają na pokrycie kosztów prowadzonego rachunku.
Jeśli chodzi o wypłaty w bankomatach to najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie „własnego” bankomatu i jak najczęstsze korzystanie z niego. Banki nie pobierają prowizji od klientów, którzy wypłacają pieniądze w bankomatach należących do tych banków. Niektóre instytucje oferują możliwość wykupienia usługi nielimitowanych wypłat ze wszystkich, również obcych, bankomatów. W takiej sytuacji prowizja jest pobierana tylko raz w miesiącu, a nie przy każdej wypłacie.
Oczywiście kluczową sprawą jest wybór odpowiedniego banku. Na szczęście na rynku działają różne instytucje, takie jak na przykład Nest Bank, które oferują swoim klientom liczne promocje oraz oferty specjalne. Warto się z nimi zapoznać oraz porównać je i wybrać te, które są najlepiej dopasowane do konkretnych potrzeb.