Jaki papier do drukarki wybrać?

Wiele osób sądzi, że nie ma nic prostszego, niż wybranie papieru do drukarki lub ksero. Jak się jednak okazuje, na rynku obecna jest całkiem spora ilość najróżniejszych modeli takiego papieru, a to sprawia, że trzeba wiedzieć, jakiego konkretnie się potrzebuje. Jak więc wybrać papier do drukarki? Jaki papier ksero będzie najlepszy?

Drukarka laserowa i atramementowa – czy musi być różny papier?

Podstawową sprawą, o której trzeba pamiętać, gdy szuka się odpowiedniego papieru do drukarki, jest to, że powinno się wybierać go pod kątem tego, jaką się posiada drukarkę. Jak bowiem każdy doskonale wie, model laserowy oraz atramentowy wykorzystuje do generowania druku zupełnie inną technologię. Z tego też powodu koniecznie trzeba spojrzeć przed zakupem na opakowanie danego papieru, czy przeznaczony jest on do drukarki nanoszącej atrament, czy też toner. Jest to bardzo ważne, ponieważ wybranie nieodpowiedniej wersji skutkować będzie złej jakości wydrukiem.

Podstawowe parametry papieru do drukarki

Oprócz dobrania papieru do konkretnego rodzaju drukarki bardzo ważne jest również to, aby zwrócić uwagę na nieco bardziej szczegółowe parametry danego rodzaju papieru. Jakimi zatem cechami musi się on charakteryzować, aby możliwie jak najlepiej działał z naszą drukarką?

Inne publikacje  Powrót do biura – o czym należy pamiętać

Na samym początku podczas kupowania papieru do drukarki warto zwrócić uwagę na to, jaka jest jego gramatura. Czym jest ten parametr? Gramatura to informacja o tym, ile waży jeden arkusz papieru, a podawana jest w gramach na jeden metr kwadratowy. Co gramatura oznacza dla użytkownika? Przede wszystkim to, że im parametr ten jest większy, tym jednocześnie pojedyncza kartka papieru robi się cięższa, grubsza, a także znacznie sztywniejsza. Jak więc łatwo się domyślić, papier o wysokiej gramaturze niekoniecznie jest polecany do zwykłego drukowania na nim. Przyjmuje się, że najlepiej wybierać modele charakteryzujące się wartością na poziomie 80 g/m2.

Zupełnie osobnym parametrem jest również to, jaka będzie grubość danego papieru. To właśnie z grubości wynika to, jak dany papier będzie elastyczny. Przyjmuje się, że papier do drukarki czy też do ksero, najlepiej sprawdzi się jeśli ma grubość na poziomie około 110 mikronów.
Kolejnym wartym uwagi parametrem jest jakość papieru. Im będzie ona lepsza, tym również rośnie jasność papieru. Papier o klasie A, czyli najwyższej, charakteryzować się będzie najbardziej białym odcieniem, podczas gdy model o niższej klasie nieco bledszym.

Warto również wspomnieć o jednej z najbardziej podstawowych spraw związanych z doborem papieru, a mianowicie jego wielkością. Format papieru ma kluczowe znacznie, ponieważ kupując przez pomyłkę model zbyt duży, zwyczajnie nie da się go użyć w drukarce. Oczywiście standardową wersją jest papier A4.
Na koniec dobrym pomysłem jest również wzięcie pod uwagę tego, czy kupuje się papier gładki, czy też bardziej chropowaty. Im będzie on gładszy, tym jednocześnie rośnie jakość wydruku. Poprawiają się kolory, kontrast oraz ilość detali. Rzecz jasna rośnie też cena takiego papieru.

Jaki papier do drukarki wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *