W biznesie nierzadko słyszy się zamiennie słowa „zarządzanie logistyką” i „zarządzanie frachtem”. „Logistyka” i „Fracht” przywołują obrazy związane z przemieszczaniem i transportem towarów, czy to ciężarówką, samochodem, koleją, liniowcem oceanicznym czy jakimkolwiek innym środkiem transportu.
Ale dla tych, którzy są profesjonalistami zajmującymi się łańcuchem dostaw, mogą istnieć bardzo wyjątkowe różnice w tej terminologii. Jest to niezwykle ważne, gdy weźmie się pod uwagę zadania, wymagane umiejętności i sposoby wypełniania tego typu stanowisk.
Co to jest zarządzanie frachtem?
Według rhenus.com Freight Management definiuje się następująco: Zarządzanie frachtem to proces nadzorowania i zarządzania efektywną kosztowo operacją i dostawą towarów. Zarządzanie siecią towarową łączy doświadczenie logistyczne, zasoby ludzkie i wiedzę, aby zapewnić płynną koordynację między przewoźnikami i spedytorami (zobacz na https://www.rhenus.com/pl/pl/uslugi/logistyka-frachtowa/). Ale jakie czynności uważa się w związku z tym za część zarządzania frachtem?
Działania związane z zarządzaniem siecią towarową w swojej najbardziej podstawowej formie, zgodnie z tymi definicjami, obejmują:
– Nawiązanie kontaktu, wybór i zaangażowanie przewoźników i firm transportowych
– Negocjowanie warunków, stawek i oczekiwań związanych z przewozem towarów
– Przygotowanie odpowiednich etykiet i dokumentów towarzyszących wszystkim towarom w tranzycie
– Wysyłanie i planowanie tych przewoźników, aby odbierać i dostarczać towary w żądanym czasie
– Planowanie optymalizacji wyboru trybu, trasowania pojazdów i równoważenia obciążenia
– Śledzenie ruchu tych towarów w całym łańcuchu dostaw
– Angażowanie się i współpraca z agentami celnymi oraz zapewnianie zgodności z przepisami celnymi
– Zapewnienie odpowiedniego ubezpieczenia na pokrycie kosztów przewozu towarów
– Obsługa wszelkich roszczeń transportowych
– Zarządzanie i nadzorowanie odbioru i płatności faktur związanych z transportem towarów
– Poszukiwanie możliwości optymalizacji przepływu towarów, aby poprawić wydajność dostaw, skrócić czas transportu, obniżyć koszty i zmniejszyć wpływ na środowisko
To jest bardzo długa i znacząca lista obowiązków osób w zarządzaniu frachtem. I nie jest to dobrze rozumiane ani doceniane przez osoby spoza tej dziedziny. Jednak bez odpowiedniego zarządzania frachtami większość działań firmy zatrzymałaby się dość szybko.
Co to jest zarządzanie logistyką?
W techtarget.com uważają, że Zarządzanie logistyczne to zarządzanie funkcjami zarządzania łańcuchem dostaw, które pomaga organizacjom planować, zarządzać i wdrażać procesy przenoszenia i przechowywania towarów. Definicje te obejmują kluczowe słowa, takie jak proces i planowanie, które sugerują bardziej nadrzędny zestaw czynności niż te związane z zarządzaniem ładunkiem. Logistyka frachtowa jest nieocenioną dziedziną w całej branży transportu.