Logistyka frachtowa – kompleksowe rozwiązania w transporcie drogowym, morskim i lotniczym

W biznesie nierzadko słyszy się zamiennie słowa „zarządzanie logistyką” i „zarządzanie frachtem”. „Logistyka” i „Fracht” przywołują obrazy związane z przemieszczaniem i transportem towarów, czy to ciężarówką, samochodem, koleją, liniowcem oceanicznym czy jakimkolwiek innym środkiem transportu.
Ale dla tych, którzy są profesjonalistami zajmującymi się łańcuchem dostaw, mogą istnieć bardzo wyjątkowe różnice w tej terminologii. Jest to niezwykle ważne, gdy weźmie się pod uwagę zadania, wymagane umiejętności i sposoby wypełniania tego typu stanowisk.

Co to jest zarządzanie frachtem?

Według rhenus.com Freight Management definiuje się następująco: Zarządzanie frachtem to proces nadzorowania i zarządzania efektywną kosztowo operacją i dostawą towarów. Zarządzanie siecią towarową łączy doświadczenie logistyczne, zasoby ludzkie i wiedzę, aby zapewnić płynną koordynację między przewoźnikami i spedytorami (zobacz na https://www.rhenus.com/pl/pl/uslugi/logistyka-frachtowa/). Ale jakie czynności uważa się w związku z tym za część zarządzania frachtem?
Działania związane z zarządzaniem siecią towarową w swojej najbardziej podstawowej formie, zgodnie z tymi definicjami, obejmują:
– Nawiązanie kontaktu, wybór i zaangażowanie przewoźników i firm transportowych
– Negocjowanie warunków, stawek i oczekiwań związanych z przewozem towarów
– Przygotowanie odpowiednich etykiet i dokumentów towarzyszących wszystkim towarom w tranzycie
– Wysyłanie i planowanie tych przewoźników, aby odbierać i dostarczać towary w żądanym czasie
– Planowanie optymalizacji wyboru trybu, trasowania pojazdów i równoważenia obciążenia
– Śledzenie ruchu tych towarów w całym łańcuchu dostaw
– Angażowanie się i współpraca z agentami celnymi oraz zapewnianie zgodności z przepisami celnymi
– Zapewnienie odpowiedniego ubezpieczenia na pokrycie kosztów przewozu towarów
– Obsługa wszelkich roszczeń transportowych
– Zarządzanie i nadzorowanie odbioru i płatności faktur związanych z transportem towarów
– Poszukiwanie możliwości optymalizacji przepływu towarów, aby poprawić wydajność dostaw, skrócić czas transportu, obniżyć koszty i zmniejszyć wpływ na środowisko
To jest bardzo długa i znacząca lista obowiązków osób w zarządzaniu frachtem. I nie jest to dobrze rozumiane ani doceniane przez osoby spoza tej dziedziny. Jednak bez odpowiedniego zarządzania frachtami większość działań firmy zatrzymałaby się dość szybko.

Inne publikacje  Jak transportowane są części samochodowe?

Co to jest zarządzanie logistyką?

W techtarget.com uważają, że Zarządzanie logistyczne to zarządzanie funkcjami zarządzania łańcuchem dostaw, które pomaga organizacjom planować, zarządzać i wdrażać procesy przenoszenia i przechowywania towarów. Definicje te obejmują kluczowe słowa, takie jak proces i planowanie, które sugerują bardziej nadrzędny zestaw czynności niż te związane z zarządzaniem ładunkiem. Logistyka frachtowa jest nieocenioną dziedziną w całej branży transportu.

Logistyka frachtowa – kompleksowe rozwiązania w transporcie drogowym, morskim i lotniczym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *