Punkt kurierski jako dodatkowy dochód: Jak prowadzić biznes w ramach pracy na etacie

Prowadzenie punktu kurierskiego jako dodatkowego źródła dochodu równolegle do pracy na etacie może być dobrym pomysłem dla osób poszukujących dodatkowych przychodów. Jak prowadzić biznes w ramach pracy na etacie?

Czym jest punkt kurierski?

Punkt kurierski to, jak wynika z nazwy, przede wszystkim punkt nadawania paczek. Na tej właśnie usłudze franczyza punktu kurierskiego przynosi najwięcej zysków. Ale to nie wszystkie możliwości, dlatego, że punkt nadawania przesyłek kurierskich może działać równocześnie jako punkt odbioru paczek. Przy połączeniu tych usług zarobki oczywiście zdecydowanie rosną. Klienci są w tych czasach przyzwyczajeni do wysyłania i odbierania paczek i nie jest to czynność okazjonalna. Przy okazji punkt kurierski zarabia na szeregu usług dodatkowych jakie oferuje franczyza.

Czy można założyć firmę pracując na umowę o pracę?

Aby założyć własną firmę nie trzeba rezygnować z umowy i pracy na etacie. Jeśli jednak nie chcemy rezygnować z pracy na etacie, a planujemy założyć firmę, muszą być spełnione 3 warunki. Po pierwsze umowa nie może posiadać zapisu o zakazie konkurencji, czyli potencjalna działalność gospodarcza może obejmować wszystkie branże z wyjątkiem tej, w której jesteśmy zatrudnieni.
Ponadto,jeżeli ktoś piastuje urzędnicze stanowisko, musi otrzymać od pracodawcy, czyli Prezydenta, Komendanta Policji zgodę na założenie i prowadzenie działalności gospodarczej. Z uwagi na odrębne przepisy prawa oświatowego nauczyciele są wyłączeni z tego obowiązku.
Wystarczy zatem mieć dobry pomysł na firmę, taki jak franczyza punktu kurierskiego i można przystąpić do działania. Ważne jest jednak, aby mieć czas na prowadzenie firmy po godzinach etatowej pracy.

Inne publikacje  Wigilia firmowa jako koszt uzyskania przychodu?

Praca na etacie i działalność gospodarcza a ZUS

Osoby, które pracują na etacie i mają zamiar i możliwość otworzyć firmę, zupełnie niesłusznie obawia się dodatkowej składki na ZUS. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej i jednoczesnego bycia na etacie, opłaca się tzw. niższy ZUS. Składki ZUS są podzielone na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Prowadząc działalność gospodarczą w czasie gdy mamy także czynną umowę o pracę u innego pracodawcy, nie mamy obowiązku opłacania kolejnej składki ZUS na ubezpieczenie społeczne. Jeśli natomiast osoba prowadząca działalność jest na etacie niepełnym i zarabia mniej niż pensję minim do pełnej wysokości.

Firma na pół etatu – ile wynoszą składki ZUS?

W przypadku pracy na część, czyli 1/2 etatu, 3/4 etatu czy jakąkolwiek inną formę zatrudnienia w ramach umowy o pracę, ze zrozumiałych względów zarabia się mniej niż płaca minimalna, to wówczas z działalności gospodarczej zapłacimy pełną kwotę ZUS. Jednak zdarza się tak, ze z umowy pracy na 1/2 etatu zarabia się kwotę równą lub nawet wyższą od pensji minimalnej, wówczas odpada nam odprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne od działalności gospodarczej. W przypadku umowy o pracę i chęci założenia działalności, nie ma zatem znaczenia wymiar na jaki jesteśmy zatrudnieni, a realne przychody w ramach umowy.

Punkt kurierski jako dodatkowy dochód: Jak prowadzić biznes w ramach pracy na etacie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *